A prostitúcióról, a nemi betegségekről

Prostitúció a régi Budapesten

A millenniumi kiállítás idegenforgalmának növekedése, a prostituáltak számának emelkedése, a fokozott alkoholfogyasztás okozta erkölcsi lazulás miatt a szifilisz hazánkban a századforduló egyik rettegett népbetegségévé vált, ahol a megbetegedettek halálozási aránya elérte a 7%-ot. Ez a helyzet cselekvésre ösztönözte a hatóságokat. Az 1898-as XXI. törvénycikk kimondta, hogy a nemi betegség gyógyításának költségeit az állam vállalja magára. Más intézkedésekkel a titkos prostitúciót igyekeztek háttérbe szorítani, mivel ott az egészségügyi ellenőrzés hiánya növelte a fertőzés veszélyét.


A bordélyház

A ház belső berendezése a bordélyházak általánosan alkalmazott beosztását követte. Központja a szalon volt, ahol a vendégeket fogadták, ételt és italt szolgáltak fel, zene szólt, miközben a vendégek megnézhették az éppen szabad lányokat, és választhattak közülük. A szalonban nem négyszemközt találkoztak a férfiak és a nők, olykor népes társaság verődött össze, volt, aki csak a hangulat kedvéért tért be. Az üzleti jellegen és az úriember számára kötelező udvariasságon túl, ezen a helyen nem érvényesültek a polgári erkölcsnek a két nem egymás közötti viselkedését meghatározó normái: a prüdéria, az álszemérem.

A prostitúció története


A nagyvárosokban, így például Pesten is a 19. században a tömeges prostitúció kialakulásakor szabályozták a prostituáltak számát. 1867-ben a bordélyok jelentették az egyetlen kéjelgésre szolgáló helyet, számukat 40-ben korlátozták, melyekben 298 prostituált dolgozott.  1916-ra ez a szám 9 bordélyra és 2480 prostituáltra változott.


Bordélytípusok

Minden kategóriának megvolt a maga közönsége. Budapesten a Kürt utcai „krajcárosnak” éppúgy, mint a Magyar utcai szalonnak, a Maison Fridának. Az utóbbit a kor magas rangú politikusai, neves írói, művészei látogatták. E helyszín nevezetessége a népszerű kurtizán, Schumayer Pilisi Róza, akinek sikerült kiemelkednie a névtelenek közül. Többek között azzal, hogy önéletrajzi ihletésű novellákat írt irodalmi lapokba. Jó kapcsolatot ápolt Krúdy Gyulával, és szerelmese volt a kor egyik közéleti személyisége, Pekár Gyula, aki miatt megpróbált pisztollyal véget vetni az életének.


Akitől Ady a "mérgezett csókot" kapta


A veszedelmessé fajult viszony, súlyosbítva a tömény italok fogyasztásában is mértéktelen Rienzi diktálta állandó éjszakázásokkal, nemcsak Ady szerkesztőségi munkabírását, anyagi és erkölcsi helyzetét rontotta le, hanem egészségét is veszélyeztette. Ebben az időben kevesebb írása jelent meg a lapban is. Fehér Dezső augusztus első felében megsokallta a veszedelmesen elfajult kalandot...

Ady vérbaja


Az elsődleges vérbaj – átlagosan három héttel a fertőzés után – a kórokozó behatolásának a helyén kemény fekélyt okoz, amely nem fáj, és amelyhez a környező nyirokcsomók ugyancsak fájdalmatlan duzzanata társul. A jelentkező tünetek miatt a költő dr. Édelman Menyhértet kereste fel, aki felismerve a betegség eredetét dr. Konrád Béla venerológus (nemibeteg-) szakorvoshoz utalta kezelésre. Ady Endre vérbaját tehát már Nagyváradon kórismézték, és orvosa az akkor szokásos jód-káli-tablettával, higanyos bedörzsöléssel és az ún. Zittmann-féle ingerterápiával kezelte. Később nyirokcsomó-daganatát meg is operálták, ami szokatlan, sőt értelmetlen. Az elsődleges vérbaj tünetei tíz héten belül elmúlnak. A másodlagos vérbaj a fertőzés utáni harmadik hónap körül, de csaknem mindig hat hónapon belül szokott jelentkezni, és a kórokozóknak a vér útján történő elterjedésére vezethető vissza. Ilyenkor már az egész szervezet beteg...


>> Tovább a teljes szövegre


Az Ady betegségével kapcsolatban sokat idézett önéletrajzi novella, a Mihályi Rozália csókja (Nyugat, 1908. márc. 10.) a vallomás művészi őszintesége és egyes elemeinek valósághitele mellett is annyira regényessé bonyolított, szándékosan álcázott és áttételes (akárcsak a történet magva: a vérbaj átszármaztatása), hogy jóformán semmi határozott nyomot nem találunk benne a betegség eredetére vonatkozólag. Ady barátainak és kortársainak közléseiben is több a valószínűsí­tés és a találgatás, mint a bizonyosság, a határozott állítás. De kérdés is, lehet-e bizonyosat tudni vagy állítani ebben a kérdésben?

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése